Toto video vyvrací jeden z mýtů kolem datových schránek - představu, že když vám něco přijde do datové schránky, lze se na to spoléhat. Že je to pravdivé, přesné, že to odpovídá skutečnosti - a že to naopak nemůže být nic nepravdivého, podvodného, podvrženého atd.
Ve skutečnosti jsou datové schránky jen přenosovým kanálem, stejně jako třeba elektronická pošta či klasická listovní pošta. Fungují spolehlivě v tom smyslu, že to co dostanou k přenosu také skutečně přenesou, nic přitom neztratí ale také nepřidají, a stejně tak na přenášeném obsahu nic nezmění. A také nijak nehodnotí význam toho, co přenáší. Takže když jim svěříte k přenosu nějakou nepřenost, nesmysl, nepravdu či přímo lež, přenesou ji bez jakékoli změny a příjemce dostane úplěn stejnou nepřenost, nesmysl, nepravdu či přímo lež, jaká mu byla odeslána.
To, co vám přijde datovou schránkou, musíte hodnotit podle toho, od koho to je - kdo to napsal a podepsal. Ne podle toho, jakým kanálem vám to kdo poslal (což mohl být klidně i někdo jiný, než kdo to napsal).
Přepis:
Jedním z mýtů kolem datových schránek je představa, že když vám do vaší datové schránky přijde nějaká zpráva, lze se na její obsah spoléhat. V tom smyslu, že je pravdivý, že odpovídá skutečnosti, že je přesný, nezkreslený atd. Že to nemůže být nic podvrženého či nějak podvodného.
Není to pravda.
Datové schránky jsou jen přenosový kanál, stejně jako třeba elektronická pošta či běžná listovní pošta - a to, co jim zadáte k přenosu, také přenesou. Na co se u nich spoléhat lze, je že co dostanou k přenesení, to také přenesou. A že přitom nic neztratí, nic nepřidají, ale také nic na přenášeném obsahu nezmění.
Takže pokud do odesílané datové zprávy napíšete nějaký nesmysl, nepravdu či přímo záměrnou lež, datové schránky to nijak neopraví, neuvedou na pravou míru ani jinak nezmění a příjemce dostane úplně stejný nesmysl, nepravdu či záměrnou lež.