Báječný svět

elektronického podpisu

Jiří Peterka, 2022

  Články

Seriál

Elektronické podpisy: když dva říkají totéž, není to totéž

Seriál pěti článků, usilující vysvětlit problematiku elektronických podpisů odborníkům z oblasti práva. Jednotlivé díly se zaměřují na to, co je ve skutečnosti uznávaný elektronický podpis, čemu se říká zaručený elektronický podpis a proč ve skutečnosti nezaručuje. I jaký je rozdíl mezi "právním" podpisem a "technickým" podpisem, a co vlastně jsou tzv. prosté elektronické podpisy. Vycházelo na serveru Právní prostor od 22.11.2023 do 19.12.2023.

seriál článků na webu Právní prostor vycházelo v listopadu a prosinci 2023

Seriál

Jak na digitální kontinuitu (nejenom) v datových schránkách?

Seriál jedenácti článků, věnovaný problematice digitální kontinuity. Rozebírá jak samotnou podstatu problému, včetně rozlišení mezi aktuální a potenciální digitální kontinuitou, tak i možné praktické řešení jak pro jednotlivé dokumenty, tak i pro datové zprávy. Zahrnuje popis dostupných nástrojů a služeb, včetně nástroje zabudovaného v klientském portálu datových schránek a úložiště na Portálu občana. .

seriál článků na lupa.cz vycházelo od března do června 2023

Článek

Jak se podepisuje se službou BankID SIGN

Seriál tří článků, věnovaný fungování služby BankID SIGN. Jde o variantu vzdáleného podepisování (remote signing), která využívá identifikaci a autentizaci skrze bankovní identitu. Generuje zaručené elektronické podpisy na jméno uživatele služby. Články popisují, jak výsledný podpis vypadá, jak přesně je podepsané osoba identifikována, i zda je možné takto vzniklé podpisy ověřit a podepsané dokumenty autorizovaně konvertovat.

seriál článků na lupa.cz vyšlo v červnu a červenci 2022

Článek

Není elektronický podpis jako elektronický podpis

Ačkoli by to tak mohlo vypadat, elektronické podpisy nejsou všechny stejné. Existuje jich více druhů a liší se zejména tím, jak moc se na ně můžeme spoléhat. Jaký je rozdíl mezi kvalifikovanými, uznávanými, zaručenými a prostými elektronickými podpisy?

článek v časopise ČKAIT vyšlo: 8.12.2019